Boldog Karácsony Almamelléken - Neveléstudományi Intézet
Csokonai Vitéz Mihály Szakkollégium
Asset Publisher
Created on: 14. December 2023
Boldog Karácsony Almamelléken
Az idei évben már hatodik alkalommal látogattak el a Neveléstudományi Intézet munkatársai és hallgatói az Almamellék-Somogyhárságyi Általános Iskola és Kollégiumba.
A MATE Kaposvári Campusának tanító szakos hallgatói gyűjtést szerveztek a mélyszegénységben élő gyermekek számára, így az idén is egy busznyi adománnyal varázsolták szebbé a tanulók karácsonyát.
Izgatottan és feldíszített iskolával várták a Kaposvári Campus kollégáit és a Kaposvári Csokonai Vitéz Mihály Általános Iskola és Gimnázium diákjait az almamelléki tanulók. A gyermekek ezúttal is ajándékokkal a kezükben térhettek haza az iskolából, a kicsik könyveknek, játékoknak, tisztálkodószereknek, ruháknak és édességeknek is örülhettek.
Az ötlet nem véletlen, hiszen a fiatalok – egy projekt keretében – egész évben hátrányos helyzetű települések iskoláit látogatták, hospitáltak és a szabadidős programok szervezésében is részt vettek.
Az Intézet nagyon fontosnak tartja, hogy a hallgatók ne csak elméleti tudást kapjanak, hanem olyan gyakorlati tudás birtokába jussanak a képzés során, amely az életre tanítja őket. A fiatalok kezdeményezése példaértékű és ezt mi sem bizonyította jobban, mint az intézményben tanuló gyerekek öröme és szeretete.
Az ajándékozáshoz a Kaposvári Campus minden egysége és a Kaposvári Csokonai Vitéz Mihály Általános Iskola és Gimnázium is csatlakozott.
Az adományozókat Almamellék-Somogyhárságyi Általános Iskola és Kollégium igazgatója, és Szubotics Miklós volt igazgató köszöntötte. Az intézmény ezúttal is meglepetéssel készült a vendégek számára.
A program a Nemzeti Tehetség Program keretében kiírt a "Szakkollégiumok tehetséggondozó programjainak támogatása” című NTP-SZKOLL-23-0044 pályázati azonosítószámú „Kiemelt figyelmet igénylő gyermekek támogatására való felkészítő foglalkozások” pályázat támogatásával valósult meg.
A látogatással áldott, békés, szeretetteljes ünnepeket kívánunk minden kis diáknak és pedagógusnak!
Programjaink (CSVMSZ)
Last modified: 24. May 2023
Programjaink
Interaktív érzékenyítő program
A Csokonai Vitéz Mihály Szakkollégium meghívására Szirányi Mariann gyógypedagógus, az Egyesület az Inklúzióért munkatársa tartott sajátélményű, interaktív érzékenyítő programot hallgatóink számára.
A résztvevők a tanító, óvodapedagógia, valamint a gyógypedagógia szakokról érkeztek. Megismerhették az Egyesület munkásságát, programjait, s olyan lehetőségeket, ahol önkéntesként tudnak kibontakozni.
Egyéni és csoportos formában végeztek játékos tevékenységeket, amelyeket később, munkájuk során is beépíthetnek az együttnevelés színterén a tanulók és pedagógusok szemléletformálásába.
Szereted a jó kávét?
2021. november 30-án a Csokonai Vitéz Mihály Szakkollégium Csokonai kávéestet szervezett, melynek keretében beszélgettünk a szakkollégiumról, annak küldetéséről és szakkollégiumhoz való tartozás örömeiről. A kávéesten oktatók és hallgatók kötetlen beszélgetés során ismerkedtek meg egymással.
Farsangi összejövetel
2022. február 28-án a Csokonai Vitéz Mihály Szakkollégium megtartotta farsangi összejövetelét.
Tanítók Napja
2022. március 9-én a Csokonai Vitéz Mihály Szakkollégium támogatásával valósult meg a Tanítók Napja, ahol a hallgatók vetélkedőt szerveztek a résztvevő általános iskolásoknak és hallgatótársaiknak.
„Az óvodáskori fejlődés nyomon követésének módszerei, a fejlődés támogatása” kurzus
2022. március 10-én „Az óvodáskori fejlődés nyomon követésének módszerei, a fejlődés támogatása” kurzus keretében Kiemelt figyelmet igénylő gyermekek pedagógiája előadásra került sor, melyen óvodapedagógus és tanító szakos hallgatók vettek részt.
„Az óvodáskori fejlődés nyomon követésének módszerei, a fejlődés támogatása” kurzus
2022. április 5-én a Csokonai Vitéz Mihály Szakkollégium által szervezett „Szenzoros integráció a gyakorlatban – Játékos mozgásfejlesztés” című előadást dr. Ureczky Dóra vendégelőadó prezentálta, aki a Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Karáról érkezett meghívásunkra. Mozgáskutatói, oktatói tevékenységén túl gyakorló TSMT terapeutaként is dolgozik, így naprakész elméleti és gyakorlati ismereteket adott át a Neveléstudományi Intézet első- és másodéves gyógypedagógus hallgatói számára, akiknek kurzusaik keretén belül volt lehetőségük részt venni a rendezvényen. A hallgatóság nemcsak aktuális teorikus ismeretekhez juthatott hozzá, hanem lehetőségük volt több olyan játékot, eljárást megismerni, amelyek jótékonyan hatnak a szenzoros integrációra.
Az eszközöket saját maguk is kipróbálhatták, így a rendezvény második felvonása igazán mozgalmassá vált, forgószínpad-szerűen próbálhatták ki a dominanciagyakorlatokat, forgófotelt, billenőlapot, ujj- ugróiskolát, s számtalan más fejlesztő eszközt, amelyek a TSMT terápiák szerves részei, de jól beépíthetőek bármely rehabilitációs foglalkozásba is. A hangulatos előadásmód és a jókedvű hallgatók aktivitása alapján igazán sikeres rendezvényt zárhattunk
Made in Hungary
A Csokonai Vitéz Mihály Szakkollégium szakmai támogatásával gyógypedagógus hallgatók szervezték meg a Made in Hungary anyanyelvi programsorozat első fordulóját 2022. április 6-án. A rendezvényen a magyar nyelvé volt a főszerep, az IKT eszközök nyújtotta lehetőségek kihasználásával. A résztvevők nyelvtörőkkel tehették próbára artikulációs képességeiket, versekhez és költőkhöz kapcsolódó Kahoot! kérdésékkel az irodalomban váló jártasságukat és egy szókereső online rejtvénnyel pedig éleslátásukat. Akik a legjobb teljesítményt nyújtották az egyes programokon, értékes MATE ajándékcsomaggal gazdagodhattak.
A Made in Hungary programkínálat második fordulója egy eszperente versíró verseny, egy rókavadászat és egy több állomásból álló QR-kódos rejtvényfejtés, melyek április 8-ig voltak megoldhatóak. Eredményhirdetésük április 20-án, a rendezvény Instagram oldalán élő közvetítés formájában látható, s ugyanekkor történik meg a programsorozaton résztvevők közötti fődíjsorsolás.
A rendezvényen a Kaposvári Campus minden hallgatója részt vehetett.
Bölcsődemúzeumi látogatás
2022. április 6-án az „Az óvodáskori fejlődés nyomon követésének módszerei, a fejlődés támogatása” kurzus keretében a kisgyermeknevelő hallgatók a Budapesten található bölcsődemúzeumba látogattak.
Biztos Kezdet Gyermekház látogatása
2022. április 8-án az „Az óvodáskori fejlődés nyomon követésének módszerei, a fejlődés támogatása” kurzus keretében a csecsemő- és kisgyermeknevelő hallgatók a Biztos Kezdet Gyermekház szakmai munkájába nyertek betekintést.
„Az óvodáskori fejlődés nyomon követésének módszerei, a fejlődés támogatása” kurzus
2022. április 9-én az „Az óvodás korú gyermekek fejlődésének nyomonkövetése és támogatása” kurzus keretében Biró Dániel, a Borostyánvirág Anyaotthon szakmai vezetője workshop keretében nyújtott betekintést a hátrányos helyzetű, nehéz sorsú anyák és gyermekeik életébe.
Gyógypedagógus hallgatók intézménylátogatása Budapesten
Május 12-én a MATE Neveléstudományi Intézet Gyógypedagógiai Tanszék oktatói és másod-, valamint harmadéves gyógypedagógus hallgatói a Csokonai Vitéz Mihály Szakkollégium támogatásával budapesti tanulmányi kiránduláson vettek részt. A Vakok Óvodája, Általános Iskolája, Szakiskolája, Készségfejlesztő Iskolája, Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézménye, Kollégiuma és Gyermekotthona szolgált első állomásul, ahol az intézmény vezetői és munkatársai betekintést nyújtottak mindennapjaikba, s rengeteg információval, érdekességgel, tapasztalattal gazdagították a gyógypedagógus hallgatókat. A kirándulás alkalmával az Ormos Intézet Képességfejlesztő Központjának szakmai vezetője fogadta a csoportot, ahol korábban végzett hallgatóink közül többen is munkát vállalnak jelenleg. Megtekinthették a Képességfejlesztő Központ infrastruktúráját, eszközeit, működésüket. Utolsó állomásként a Gulner Gyula Általános Iskolában is látogatást tettek, ahol szívélyes fogadtatásban részesültek, s vehettek részt egy gyakorlatias hangvételű szakmai előadáson.
Eredményes szereplés a Szép Magyar Beszéd versenyen
A Csokonai Vitéz Mihály Szakkollégium támogatásával 2022. május 13-án Esztergomban, az 50. alkalommal megrendezésre került Kazinczy Ferencről elnevezett Szép Magyar Beszéd versenyen Campusunkat három II. évfolyamos gyógypedagógus hallgatója mérettette meg magát.
A Neveléstudományi Intézetet Boros Boglárka, Pilgermáyer Panna és Tar Viktória képviselte. Mindhárman remekül szerepeltek, Tar Viktória teljesítményét Kazinczy-éremmel jutalmazta a neves zsűri. Felkészítő tanár: Dr. Szili Katalin, adjunktus
Közösségépítő Nap
A Csokonai Vitéz Mihály Szakkollégium szervezésében közösségépítő napra került sor, melyen felsőbb évfolyamos csecsemő- és kisgyermeknevelő, óvodapedagógus, tanító és gyógypedagógus hallgatók vettek részt. A közösségépítő nap a Campus közelében lévő Deseda tó partján valósult meg, a felsőbb évesek vidám, játékos programokkal kezdték az új tanévet.
Hallgatói közösségépítő program
A Csokonai Vitéz Mihály Szakkollégium szeptember 5-én hallgatói közösségépítő napot szervezett a Neveléstudományi Intézet első évfolyamos hallgatóinak. A hallgatók „ismerkedős”, csapatépítő feladatokkal kezdték meg felsőoktatási tanulmányaikat.
Az Óvodapedagógus és a Tanító szak I. évfolyamának hallgatói programjaiban Csimáné dr. Pozsegovics Beáta, Nagyné dr. Árgány Brigitta, Dr. Schlichter-Takács Anett és Dr. Szabó Norbert, a felsőbb évfolyamos Tanító szakos hallgatók közösségépítésében Baka József, Dr. Schlichter-Takács Anett és Vönöczky Áron oktatóink vállaltak szerepet.
Szakkollégiumi beszélgetések
Szeptember 5-6-án a Csokonai Vitéz Mihály Szakkollégium vezetőtanára, Petőné dr. habil Csima Melinda egyetemi docens bemutatta a Szakkollégium tevékenységét, ismertette a szakkollégium tagságával járó előnyöket a hallgatók számára.
„Az óvodáskori fejlődés nyomon követésének módszerei, a fejlődés támogatása” kurzus
2022. szeptember 24-én „Az óvodás korú gyermekek fejlődésének nyomonkövetése és támogatása” kurzus keretében dr. Szabó Norbert a Neveléstudomány Ma szakos hallgatóknak bemutatta az elsajátítási motivációhoz kapcsolódó mérési lehetőségeket.